Pradinis » Tekstai » Ar seniai gavote laiškų?

 

Ar seniai gavote laiškų?

Agnė Aržuolaitė

Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos

Parodų kuratorė

 

 

 

Turbūt daugeliui tikras džiaugsmas pašto dėžutėje rasti įdomų atvirlaiškį su kruopščiai ranka užrašyta žinute. Spalvoti paveiksliukai, meninės fotografijos ar grafika apipavidalinti atvirlaiškiai – tarsi maži siurprizai, kurie suteikia džiaugsmo, įkvepia ir įtraukia. Tai tarsi mažos dovanėlės sau, praskaidrinančios dieną su asmeniškai skirtu tekstu iš nepažįstamo žmogaus, gyvenančio toli nuo Lietuvos ir pasakojančio apie save, savo pomėgius ir šalį.

 

Kasmet spalio 1 d. minima pasaulinė atvirlaiškių diena (angl. World Poscard Day), kurią žino kiekvienas į atvirlaiškių rinkimą įsitraukęs kolekcininkas. Šios dienos minėjimas atsirado iš tarptautinio atvirukų keitimosi judėjimo pavadinimu POSCROSSING. Atvirlaiškių mainai vienija žmones iš atokiausių pasaulio kampelių. Postcrossing'as/ atvirukų kolekcionavimas vienija daugiau kaip 805 035 žmonių iš 209 šalių.

 

Postcrossing judėjimo istorija prasidėjo 2005 m, kuomet studentas iš Portugalijos Paulo Magalhães, besižavintis atvirukais ir laiškais, kuriuos ypač mėgo siųsti savo draugams ir šeimos nariams sukūrė idėją. Paulo pažinojo ir daugiau žmonių, kurie domisi šiuo užsiėmimu, tačiau nebuvo būdo kaip sujungti visus. Taip kilo mintis sukurti internetinę platformą, kurią pavadino „Postcrossing“. Jis sukūrė ir įgyvendino idėją, apskriejusią visą pasaulį. Šio projekto tikslas – sujungti žmones visame pasaulyje per atvirukus, nepriklausomai nuo jų šalies, amžiaus, lyties, rasės ar įsitikinimų. Šis laisvalaikiu su draugais įgyvendinta platformos sukūrimo idėja greitai peraugo į didelį ir labai populiarų projektą. Netrukus juo susidomėjo ir didžiausias pasaulyje žinių transliuotojas „BBC News“, žinia apskriejo ir nugulė įvairių šalių leidiniuose, žurnaluose, laikraščiuose ir tinklaraščiuose. Atvirukų mainai patraukė ir subūrė viso pasaulio žmones į didžiulę bendruomenę, padėjo vienas kitą pasiekti, pažinti ir tarpusavyje dalintis šiuo pomėgiu. „Happy mailbox day“ – taip postcrossing‘o bendruomenės apibūdinama diena, kai gaunamas atvirlaiškis. Tarptautinis atvirukų keitimosi judėjimas kasmet įtraukia vis platesnę bendruomenę: šiuo metu tinklalapyje užsiregistravę 805 005 nariai, o Lietuvoje 8090 asmenų.

 

Šis judėjimas įtraukė ir mūsų kraštietį, rokiškėną Vidą Seibutį. Aistringas atvirukų kolekcininkas skaičiuoja atvirukus tūkstančiais. Šiuo metu Vidas Seibutis yra net 5-oje kolekcininkų pozicijoje POSTCROSSING Lietuva tinklalapyje. Kokius atradimus, emocijas ir patirtis suteikia šis pomėgis, sužinosite toliau straipsnyje. Galbūt šis straipsnis sudomins ne vieną, galvojantį apie kitokį laisvalaikį, kuris suteikia galimybę pusiau virtualiai pakeliauti po pasaulį ir pažinti jį iš arčiau postcrosser‘io akimis.

 

 Kolekcionavimas

 

O viskas prasidėjo prieš aštuonerius metus nuo straipsnio antraštės „Per pasaulį su atvirukais“ žurnale „Kelionės ir pramogos“.  Vidą straipsnis labai sužavėjo, tad pasitaręs su dukromis nutarė užsiregistruoti POSTCROSSING – atvirukų mainų tinklalapyje: sukūręs savo paskyrą išsiuntė pirmuosius 5 lietuviškus atvirukus į 5 skirtingas šalis.

 

Tapus postcrosser‘iu, kolekcininką  sužavėjo visas galimybių spektras, ką galima gauti iš šio užsiėmimo: pažinti skirtingas šalis, bendrauti su tarptautine postcrosser‘ių bendruomene, kuri yra labai įdomi ir skirtinga, išmokti kalbų, tyrinėti įvairias kultūras ir, žinoma, įtraukia nesibaigiantis smalsumas, kuris lydi kasdieną, koks gi šiandien atkeliaus atvirlaiškis...

 

Vidas jau vaikystėje mėgo kaupti asmenines kolekcijas, rinkdamas įsegamus ženkliukus, pašto ženklus, degtukų etiketes. Ši patirtis nebuvo nauja, tad greitai įsiliejo į kolekcininkų gretas.

 

Atvirlaiškių yra sukaupęs labai daug, kurių priskaičiuoja apytikriai 6500 iš 90 šalių ir jų eksponentiškai daugėja, ne veltui Vidas yra 5-oje pozicijoje Lietuvoje pagal sukauptos kolekcijos dydį. Lietuva aktyviausiųjų sąraše užima 18 vietą. V. Seibutis yra labai aktyvus narys, per dieną turintis galimybę išsiųsti net 100 atvirlaiškių. Asmeninis rekordas – 36 išsiųsti ir 34 gauti atvirukai per vieną dieną, o vidutiniškai kasdieną išsiunčia po 10-12 atvirlaiškių, tad akivaizdu pašto skyriuje yra gerai pažįstamas klientas. Šiai mylimai veiklai Vidas kasdien skiria po 3 valandas savo asmeninio laiko.

 

Kiekvieną gautą atviruką V. Seibutis registruoja savo paskyroje, Postcrossing platformos sistemoje. Tai atlikus, vėliau daug paprasčiau analizuoti visą statistiką, juk kitaip gali ir pasimesti tarp galybės atvirlaiškių. Postcrossing tinklalapis labai patogus, viskas apgalvota.

 

 Kaip tai veikia?

 

Užsimezgusios ir draugystės, kurios perauga į nuolatinį ar periodinį susirašinėjimą. Tokių susirašinėjimo draugų Vidas turi Ukrainoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Japonijoje. Iš bendruomenės narių sulaukia ir kvietimų apsilankyti svečiuose su tos šalies miesto pažintiniu turu.

 

Vido kolekcijoje yra atvirukų, kurie yra emociškai svarbūs. Tai atvirukai, kurie yra labai nuoširdūs, atviri, gilūs, į kuriuos, rodos, žmogus sudėjo kone visą savo širdį. Sutiko ir žmogų, kurį susirašinėjimas, bendravimas atvirukais išgelbėjo nuo depresijos gniaužtų. Atvirukas tarsi raktas, atveriantis įdomių ir labai skirtingų žmonių istorijų, tarsi filmo siužeto linijų.

 

Labiausiai Vidas laukia atvirukų iš tolimųjų egzotiškų kraštų, tokių kaip Fidžis, Prancūzijos Gviana, Martinika, Reunjonas, Peru. Paties toliausiai nukeliavęs atvirlaiškis į Naująją Zelandiją, o gautas – iš Čilės, Namibijos.

Savo paskyroje Vidas pažymėjęs, kad jo labiausiai pageidaujami atvirukai, kuriuose vaizduojami viduramžių istoriniai laikai, gotikinės architektūros statiniai, gamtos, o ypač nacionalinių parkų vaizdai, vilkų ir kitų plėšriųjų gyvūnų fotografijos ir piešiniai, karinės technikos motyvai. Dažniausiai siuntėjai į tai atsižvelgia ir nepatingi paieškoti jį dominančios tematikos. Juos gavęs Vidas kruopščiai pagal temas rūšiuoja ir talpina į albumus. Besikartojančius ar mažiau įdomius atvirlaiškius archyvuoja dėžėse - pufuose.

 

Atvirukų paieškos irgi yra Vido kasdienybė: jų ieško sendaikčių turguose, miestų informaciniuose ir turizmo centruose, muziejuose, internetinėse užsienio ir Lietuvos parduotuvėse. Taip pat pradžiugina draugai ir artimieji, keliaudami pagalvoja apie Vido pomėgį, lauktuvėms visada atveža atvirukų.

 

Taip pat V. Seibutis stengiasi dalyvauti Pastcrossing Lietuva bendruomenės organizuojamuose susitikimuose, kurių visada laukia. Pastarasis, kuriame dalyvavo, vyko 2021 spalio 2 dieną Vilniuje. Susitikimuose susipažįstama gyvai, pasivaišinama ir, svarbiausias momentas, apsikeičiama konkrečiam susitikimui išleistais, tik ką spaustuvėje „iškeptais“ atvirukais, kuriuos patys bendruomenės nariai kuria, maketuoja, atrankos būdu išrenka vieną laimėtoją. Susitikimo metu ant atviruko pasirašo kiekvienas į jį atėjęs narys. Pastarojo susitikimo metu išleistų specialių atvirukų Vidas įsigijo net 50 vnt., kuriuos išsiuntinės po platųjį pasaulį.

 

V. Seibučiui lapkričio 2 dieną kasmet prisideda dar vieni kolekcionavimo metai ir 2023 metais minės kolekcionavimo dešimtmetį, apie kurį kartais pagalvoja. Tuo metu tikėtina sulauks Postcrossing Lietuva administratoriaus ir bendraminčių sveikinimų, galbūt facebook postcrosing bendruomenės draugams suorganizuos loteriją...O iki to laiko Vido dar laukia smagi kelionė atvirlaiškiais.

 

Tikėtina dalis šį straipsnį skaitančių žmonių norėtų gauti tikrus laiškus. Pasiteiravus Vido, ką patartų pradedančiam kolekcininkui, Vidas buvo atviras, kad prireiks kantrybės palūkėti atkeliaujančio atvirlaiškio: pasaulis didelis – tai užtrunka. Būti supratingam, žmonės labai skirtingi, o juk į kiekvieną atvirlaiškį yra įdėta dalelė savęs. Dar prireiks savo laiko ir dalies skiriamo biudžeto. O svarbiausia, atsipalaiduoti ir atsiduoti šiam pomėgiui, kuris praturtina įvairiapusiškai.

 

Apie kolekcionavimo baigtį Vidas dar tikrai negalvoja, Vido akys nuolat krypsta į atvirukus...

 

 Parodos

 

Vido atvirukų kolekciją Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos lankytojai galėjo patyrinėti 2020 ir 2021 metais. Parodos buvo surengtos Meno ir muzikos erdvėje. 2021 m. rugpjūčio 3-ąją kvietėme lankytojus į pašnekesį ir susitikimą su kolekcininku Vidu Seibučiu. Jaukus pašnekesių vasaros vakaras subūrė būrelį susidomėjusių žmonių į kamerinę Meno ir muzikos erdvę, kurioje išgirdome įdomius Vido pasakojimus, skambų juoką, kolekcininkas sulaukė ir intriguojančių klausimų. Lankytojai sklaidė atvirlaiškių albumų puslapius, susižavėjimo kupinomis akimis skaitė kruopščiai ranka užrašytus tekstus, dalijosi mintimis ir įspūdžiais.

 

Vidas savo paskyroje nuolat sulaukia daug malonių atsiliepimų iš įvairių šalių...

 

Vienu atsiliepimu Vidas mielai pasidalino. Šis (Pridedama nuotrauka nr.1) Vido siųstas atvirlaiškis vieną gražią birželio dieną nukeliavo į Kanadą, Ontarijo valstijos Kingstono miestą.

 

Štai mergina rašo: „Labas, Vidai! Labai ačiū už šį nuostabų atviruką!

 

Kai paštininkas man jį atnešė, aš tiesiog sėdėjau ir skutau bulves (daug šypsenų)

 

Žinai, bet ši mergina labai panaši į mane, ji taip pat šviesiaplaukė, myli perlus, skuta bulves ir dėvi karūną...O aš taip mėgstu karališkas istorijas!

 

Kaip apsidžiaugiau gavusi atviruką iš Lietuvos, nes prisiminimais sugrįžo akimirkos kai lankiausi ten.

 

Linkėjimai, Diana.“

 

Paroda „Kolekcininko Vido Seibučio atvirlaiškiai“ vykusi 2020 metais kovo – birželio mėn. (Pridedamos nuotraukos nr.5, nr.5.1).

 

Paroda vykusi 2021 m. Skirta liepos 6-ajai, Valstybės /Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai. Parodos ekspozicijoje  - 8 metus kaupti Lietuvos valdovų, didžiųjų kunigaikščių, Žalgirio mūšio, Nepriklausomybės kovų atvirukai. (Pridedamos nuotraukos nr.7; nr.7.1; nr.7.2; nr.7.3; nr.7.4).

 

Paroda vykusi  2021 rugpjūčio -rugsėjo mėn. „Pasaulis tavo delne“. (Pridedamos nuotraukos nr.6; nr.6.1; nr.6.2; nr.6.3; nr.6.4; nr.6.5).

 

Akimirkos iš renginio, vykusio 2021 rugpjūčio 3 d. „Susitikimas su atvirukų kolekcininku Vidu Seibučiu“ (Pridedamos nuotraukos nr.8; nr.8.1; nr.8.2).

 

Štai kaip atrodo atvirlaiškis su kruopščiai užrašytu tekstu (Pridedamos nuotraukos nr.3; nr.3.1)

 

Atvirlaiškis anglų kalba (Pridedamos nuotraukos nr.2; nr.2.1)

 

Atvirlaiškis sukurtas konkrečiam Postcrossing Lietuva facebook grupės narių susitikimui ir visų dalyvavusių pasirašytas (Pridedamos nuotraukos nr.4; nr.4.1)

 

Publikuota 2022 05 02